Jakimi pojazdami można poruszać się na prawo jazdy kategorii B ?

Kategoria B daje przede wszystkim uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym lub ciężarowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jednak w ostatnich latach uprawnienia te zostały znacząco rozszerzone. Spójrzmy jak bardzo.

Poza wspomnianymi autami osobowymi i dostawczymi również samochody zarejestrowane jako ciężarowe, ale z dopuszczalną masą całkowitą nieprzekraczającą 3500 kg mogą być prowadzone przez osoby z prawem jazdy kat. B. 

W samej kat. B mieści się również możliwość ciągnięcia przyczepy, zarówno lekkiej (dmc do 750 kg), jak i cięższej, ale w tym drugim przypadku dopuszczalna masa pojazdu i przyczepy nie może przekraczać 3500 kg. Jest tu jednak pewien „haczyk”. Jeśli pojazd ma dmc 3500 kg, ale ciągnie przyczepę lekką, to pomimo masy dopuszczalnej zestawu 4250 kg nadal wystarczy mieć kat. B.

Pojazdy nie będące samochodami

Kategoria B uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z takiego pojazdu i przyczepy lekkiej (dmc do 750 kg).

Uprawnia do kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. W tym drugim przypadku trzeba jednak posiadać kat. B minimum 3 lata. W obu sytuacjach nie obowiązuje natomiast limit pojemności, lecz mocy silników, jeśli te są elektryczne. 

Kolejne rodzaje pojazdów, którymi można kierować, mając tylko kat. B, to czterokołowce i trójkołowce, jednak muszą one spełniać pewne wymogi:

  • Trójkołowce – tylko z homologacją L5e, w których minimalna odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460 mm oraz wyposażenie pojazdu w hamulec postojowy.
  • Czterokołowce – zarówno lekkie (pojazdy na kat. AM), jak i zwykłe (pojazdy na kat. B1). Są to m.in. mikrosamochody oraz quady.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *