Kiedy zmienić opony na zimowe

Skoro zbliża się sezon nie można nie zadać jednego ważnego pytania a mianowicie kiedy należy zmienić opony na zimowe? Nie jest to takie oczywiste jak większości się wydaje. A może nie warto zmieniać wcale? Tak, ale pod jednym warunkiem.

Średnia temperatura

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a wskazanie konkretnych dat właściwie można uznać za niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ decydujący głos ma w tym przypadku pogoda. Przyjmuje się jednak, że podstawowym wyznacznikiem tego, kiedy powinno się zmieniać opony na zimowe, jest średnia temperatura. Kiedy ta zacznie utrzymywać się poniżej 7°C, najwyższa pora udać się do wulkanizatora. Głównie z uwagi na mieszankę z jakiej wykonane są opony letnie, która przy niskich temperatura twardnieje tracąc swoje właściwości.

Warunki przemieszczania sią

Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy a najwyższą w dzień. Gdy jednak poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, warto ogumienie wymienić wcześniej, gdyż wtedy średnia temperatura jest znacznie niższa. Tak samo w drugą stronę. Gdy poruszamy się głównie w dzień to może się zdarzyć tak, że przez większą część zimy nie trafimy na warunki wymagające opon zimowych.

Budowa

Dlatego zmiana opon na zimowe, kiedy warunki ulegają pogorszeniu, powinna nastąpić bezzwłocznie. Są one produkowane z mieszanek gumowych bogatych w krzemionkę, a ich właściwości zapewniają maksymalne parametry oraz odpowiednią elastyczność w niskich temperaturach. Modele dedykowane na cieplejsze dni przy niskich temperaturach twardnieją, a co za tym idzie, tracą część swoich właściwości, w tym przyczepność.

Współcześnie rzeźby bieżników są wynikiem komputerowych symulacji. Ogumienie zimowe ma „wgryzać się” w śnieg i szybko uwalniać od niego, aby mogło pracować cały czas maksymalnie dużą powierzchnią. Założenia te spełnia gęsto ponacinany bieżnik z licznymi lamelami i wyraźnymi klockami.

Testy wykazują, że opony letnie mają nawet o 30% dłuższą drogę hamowania zimą niż modele dedykowane na ten sezon. Zatem kupno kompletu dostosowanego do wymagających warunków jest inwestycją w bezpieczeństwo nasze, przewożonych przez nas pasażerów i innych uczestników ruchu. Przekłada się to również na komfort jazdy.

Opony całoroczne

Rezygnacja ze zmiany opon na zimowe – kiedy ma to sens?

Z całą pewnością wtedy, gdy mieszkamy w obszarze, w którym warunki zimowe nie występują. Natomiast w Polsce nie musimy się zastanawiać, kiedy zmienić opony na zimowe, jeżeli korzystamy z ogumienia całorocznego.

Kupując opony typu all season musimy pamiętać, że rezygnujemy z części parametrów letnich, ale też z części osiągów zimowych. Różnice w konstrukcji i mieszance gumowej opon dedykowanych na konkretny sezon zapewniają nam zupełnie inne właściwości, dopasowane do typowych dla danego okresu warunków atmosferycznych. Dlatego w niskich temperaturach i na śniegu to zimówki zawsze będą sprawdzały się najlepiej.

Opony całoroczne niewątpliwie oszczędzają czas i pieniądze kierowców, ale czy na pewno są w stanie zapewnić wszystko to, co ogumienie dedykowane na konkretny sezon? O tym dowiecie się w kolejnym artykule.

Podsumowanie

Jak widzieliście to, kiedy zmienić opony na zimowe nie jest jednoznaczne. Zależy od warunków w jakich jeździcie, od pogody oraz od tego jakich opon używacie. Jednak uważam, że zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Przecież nie chcemy być zaskoczeni wracając wieczorową porą do domu w momencie jak spadł śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *