Czy sprawca kolizji zawsze musi dostać mandat?

Zgodnie z nowym taryfikatorem za spowodowanie kolizji czeka nas mandat minimum 1000 zł. Stanie się tak zawsze niezależnie od wielkości zdarzenia. Jednak czy możemy tego uniknąć?

Zgodnie z definicją kolizją nazywamy każde zdarzenie drogowe w efekcie, którego uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy a żadne osoby nie zostały poszkodowane. Zgodnie z taryfikatorem z 2022 r. sprawca kolizji otrzymuje mandat w wysokości minimum 1000 zł oraz 6 punktów karnych. Zaznaczam, że jest to kwota minimalna. Doliczona może zostać grzywna za wykroczenie, które spowodowało kolizję.

Jeśli nie chcemy płacić tej horrendalnej sumy postarajmy się rozwiązać sprawę bezpośrednio z poszkodowanym. W wypadku, w którym nie ma wątpliwości co do sprawcy zdarzenia, najlepiej dojść do porozumienia polubownie. Jakie więc mamy możliwości? Po pierwsze możemy dogadać się na miejscu tzn. ustalić kwotę jaka będzie satysfakcjonowała poszkodowanego i wypłacić ją na miejscu zakańczając sprawę. Drugim wyjściem jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Dzięki niemu udokumentujemy fakt wystąpienia zdarzenia. Wpiszemy wszystkie niezbędne dane potrzebne do załatwienia spraw związanych z odszkodowaniem. Poniżej przykładowy wzór oświadczenia. Warto go wydrukować i mieć ze sobą w samochodzie.

Jak widzicie nie zawsze warto wzywać Policję. Czasami wystarczy dobra wola i chęć dojścia do porozumienia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *