Czy warto przepłacać za opony klasy premium

Sezon zimowy w pełni. Wielu z nas zastanawia się jakie opony kupić. Istnieje wiele marek produkujących ogumienie a również ich ceny potrafią różnić się między sobą dwu a nawet trzykrotnie. Czy warto zatem zainwestować w opony klasy premium?

Przyjęło się, że opony dzielimy na trzy klasy:

  • premium
  • średnią
  • ekonomiczną

Okazuje się, że różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również trwałością czy zastosowanymi technologiami poprawiającymi nasze bezpieczeństwo.

Co mówią testy?

Na początek zacznę od sedna, czyli od testów ogumienia. Wysoki komfort i bezpieczeństwo, jakie zapewniają opony klasy premium to nie tylko subiektywne odczucia kierowców. Parametry te są potwierdzone przez testy ogumienia przeprowadzane przez renomowane instytucje. Przykładem mogą być testy ADAC, uznawane są najbardziej rygorystyczne w całej Europie. Opony marek premium każdego roku zajmują w nich najwyższe lokaty. Co ważne testowana jest np. droga hamowania i ta w zależności od opony może być o nawet kilka metrów mniejsza niż w wypadku tanich opon głownie z Azji. Warto również zaznaczyć fakt, że wśród marek premium różnice są minimalne i w tym wypadku kierować możemy się własnymi preferencjami.

Technologie

Koncerny poświęcają więc mnóstwo czasu i środków finansowych na rozwój stosowanych w ogumieniu technologii. Nierzadko korzystają z zaawansowanych mieszanek gumowych, dopracowanych konstrukcji czy nowatorskich rzeźb bieżnika – wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze parametry. Właśnie dlatego, charakteryzują się one krótszą drogą hamowania, dłuższym okresem eksploatacji oraz większą precyzją prowadzenia samochodu, nawet w niekorzystnych warunkach. Nie ulega wątpliwości, że przekłada się to na bezpieczeństwo kierowcy i jego komfort podczas jazdy.

Dla kogo?

Na opony klasy premium decydują się głównie właściciele drogich oraz luksusowych aut. Najczęściej są to produkty pochodzące od najbardziej rozpoznawalnych producentów opon. Czy to więc oznacza, że wysoka cena wynika głównie z marki? Niekoniecznie. Ogumienie marki premium wykonane jest z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, co przekłada się na ich ponadprzeciętną wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu mogą służyć właścicielom samochodów przez wiele sezonów, co w ostatecznym rozrachunku może nawet okazać się bardziej ekonomiczne. Producenci przeznaczają na ich rozwój i badania duże nakłady finansowe, co również ma wpływ na wyższą cenę. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań wyznaczają one normy, które po jakimś czasie adaptowane są w tańszych oponach.

Opona premium i co dalej?

Zdecydowaliśmy się na zakup opon premium i co dalej? Tutaj wybór nie jest już taki łatwy. Każda marka a w niej każdy model posiada inną charakterystykę i posiada swoje unikalne właściwości. Musimy dokładnie przeczytać opis producenta i zapoznać się z opiniami innych kierowców. I tak np. jedna opona charakteryzuje się tym, że cicha przy wyższych prędkościach, ale za to gorzej trzyma się na zakrętach inna za to będzie posiadała lepszą przyczepność na suchym a gorszą na mokrym. Wtedy musimy zastanowić się dokładnie czego oczekujemy i dobrać odpowiednie do swoich potrzeb. Warto jednak podkreślić, różnice są minimalne i w ostatecznym rozrachunku zawsze będzie do dużo lepszy wybor niż opony niższych klas.

Podsumowanie

Czy warto zatem zainwestować w opony klasy wyższej? Oczywiście, że tak. Po pierwsze mogą nas one uratować w niebezpiecznych sytuacjach. Po drugie w wypadku, gdy posiadamy mocniejsze auto wtedy zawsze walczymy o przyczepność a takie ogumienie zdecydowanie nam w tym pomoże. Dodatkowo zwykle takie opony mają większą wytrzymałość co przekłada się na dłuższy okres eksploatacji. Jednak, jeśli nie stać nas na taki wydatek to uważam, że zawsze lepiej kupić tańsze, ale nowe opony niż używane o których nie wiemy jak były traktowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *