Czy warto przesiąść się na rower elektryczny? Fakty i mity

Rowery elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych ulicach. Możemy zobaczyć zarówno takie prosto od producentów jak i takie zbudowane samodzielnie przez pasjonatów. Jednak biorąc pod uwagę ich zalety to nadal jest ich stosunkowo niewiele. Z czego to wynika? Postaram się przybliżyć wszystkie fakty i mity i może wspólnie uda nam się odczarować e-bikei.

Podział

Generalnie Rowery z napędem elektrycznym możemy podzielić na 3 grupy. Pierwsza to rowery z najwyżej półki czołowych producentów. Napędzane są zaawansowanymi silnikami centralnymi a sam silnik działa praktycznie niezauważalnie wspomagając rowerzystę. Drugą kategorią są również rowery gotowe jednak zbudowane na tańszych podzespołach nie oferujące aż takiej płynności jednak zachowując wszystkie zalety ebike. Trzecią kategorią są zwykłe rowery, które przeszły konwersję wykonaną przez ich użytkowników. Sami taką wykonaliśmy polecam zapoznać się z poradnikiem. Mogą być one zbudowane zarówno na super częściach jak i na tanich zestawach a ogranicza nas tylko wyobraźnia.  Więcej o samych rowerach postaram się opisać w osobnym artykule.

Wróćmy jednak do faktów i mitów jakie pojawiają się w odniesieniu do rowerów elektrycznych.

Rowery elektryczne przeznaczone są tylko dla leniwych i starszych.

Ten argument możemy oczywiście obalić, ponieważ rowery elektryczne są dla każdego. Oczywiście pomogą osobą starszym powrócić do kolarstwa czy też osobą, które nie uprawiają żadnego ruchu. Jednak to jak wykorzystamy wspomaganie zależy tylko od nas.

Prowadząc rower elektryczny nie musimy pedałować.

To jest kolejny mit. Aby ebike był legalny to musi być on tak skonstruowany, aby jedynie wspomagał użytkownika a nie jechał za niego. Dodatkowo wspomaganie może działać jedynie do prędkości 25km/h powyżej jesteśmy zdani na siebie. Oczywiście istnieją rozwiązania umożliwiające ominąć te blokady jednak nie będziemy się na tym skupiali.

Na rowerze elektrycznym nie jesteśmy w stanie się zmęczyć.

To jest chyba największy mit. Oczywiście ebike wspomaga nasze działania, ale należy to traktować jak zwiększenie naszych możliwości a nie wyręczenie naszej pracy. Podam prosty przykład jadąc na standardowym jednośladzie przez godzinę średnio intensywnej jazdy pokonuję między 15 a 20 km w zależności od terenu jakim się poruszam oraz spalam około 500 kcal mając średnie tętno w okolicach 135 uderzeń na minutę. Natomiast jeśli poruszam się moim rowerem elektrycznym to w tym samym czasie pokonuje około 25 km nie przejmując się tym w jakim terenie się poruszam. Pozwala mi to odwiedzać miejsca o jakich wcześniej nawet nie myślałem. Wkładam jednak w pedałowanie tyle samo siły. Nadal mam tętno około 135 nadal spalam około 500 kcal lecz poruszam się szybciej i dalej. Taka jest właśnie idea roweru elektrycznego. Ma on nam pomóc osiągać rzeczy, o których marzyliśmy.

Rower Elektryczny jest drogi

W tym wypadku odpowiedz nie jest jednoznaczna. Z jednej strony markowe rowery potrafią być naprawdę drogie i kosztować nawet 20 tys zł. Z drugiej strony czołowi producenci wprowadzają również do swojej oferty tańsze propozycje kosztujące 5-6 tys. Są również marki Chińskie i tutaj taki rower potrafi kosztować nawet 4 tys zł. Możemy również przerobić swój rower i z całą konwersją zmieścić się poniżej 3 tys zł. Dlatego w tych czasach argument, że ebike jest bardzo drogi już nie ma racji bytu.

Jak skończy się bateria to nie wrócimy do domu.

Kolejny mit. Rower elektryczny to nadal pełnoprawny rower. Jest oczywiście od normalnego cięższy jednak to nadal rower. Gdy bateria się wyładuje to wrócimy do domu jak na zwykłym jednośladzie. Dodatkowo możemy obserwować wskaźnik naładowania i pilnować abyśmy zawsze mieli zapas energii.

Na rower elektryczny potrzebne są dodatkowe uprawniania.

Gdy ebike spełnia wszystkie wymagania nie jest potrzebne posiadanie żadnych dodatkowych uprawnień w stosunku do standardowego roweru.

Podsumowanie

Jak widzicie rowery elektryczne nie mają praktycznie żadnych wad. Jeśli tylko dzięki temu że rower potrafi nas wspomóc to częściej na niego wsiądziemy i zadbamy o naszą kondycję to myślę, że warto w niego zainwestować dla naszego własnego zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *