Jak samemu naprawić szybę w samochodzie?

Jedziecie sobie spokojnie do pracy a tu nagle rozlega się huk. Przez chwilę nie wiecie co się dzieje, lecz po chwili na przedniej szybie zauważacie odprysk. No szlak myślicie szyba do wymiany. Zanim jednak udacie się do szklarza spróbujcie naprawić uszkodzenie sami.

W dzisiejszym poradniku przedstawię sposób jak samemu naprawić szybę w swoim samochodzie. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów zacznijmy od tego, kiedy taką naprawę możemy przeprowadzić.

Szybę należy wymienić, gdy:

– uszkodzenie ma średnicę większą niż 22-24 mm lub położone jest w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby;

– uszkodzenie znajduje się w polu widzenia kierowcy lub kamery (jeśli jest w pojeździe);

– uszkodzenie jest podłużne i jego długość jest większa niż 25 mm;

– szyba jest porysowana lub zmatowiona w wyniku pracy wycieraczek ze zbyt małą ilością płynu myjącego lub zdrapywania lodu za pomocą skrobaczki.

W każdym innym wypadku możemy próbować sami dokonać naprawy. Aby to zrobić musimy zaopatrzyć się w zestaw naprawczy. Na rynku wielu producentów proponuje swoje rozwiązania. Jednak wszystkie opierają swoją zasadę na tym samym. Wybierzcie ten, który ma najlepsze opinie w internecie, powinniście być wtedy zadowoleni.

Zaczynamy zawszę od wyczyszczenie miejsca uszkodzenia spirytusem, aby zniwelować wszelkie zabrudzenia i aby przyssawka lepiej się trzymała.

Następnie za pomocą igły lub pinezki oczyszczamy miejsce uszkodzenia pozbywając się drobinek szkła i brudu, ponownie czyścimy spirytusem.

Przyklejamy specjalną nasadkę lub przyssawki w zależności od zestawu.

W kolejnym kroku wlewamy klej w miejsce uszkodzenia.

W tym konkretnie zestawie za pomocą strzykawki na początek wytwarzamy podciśnienie a następnie ciśnienie i czekamy odpowiednio 10 i 20 min. W drugim z zestawów zamiast strzykawki używamy tłoczka, aby docisnąć klej.

Po 30 min ściągamy wszystko, dokładamy jeszcze kropelkę kleju i przykrywamy to folią z zestawu.

Teraz czekamy aż klej się utwardzi przez promienie UV czyli zostawiamy auto na słońcu.

Na sam koniec za pomocą żyletki ścinamy nadmiar kleju, który został.

W efekcie wszystkich działań nasze uszkodzenie powinno być kilka razy mniej widoczne i praktycznie nie powinno przeszkadzać w jeździe a co najważniejsze zabezpieczymy w ten sposób uszkodzenie aby się nie pogłębiało i aby szyba nie pękła dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *