Kiedy wymienić opony na letnie?

Wiosna jest już pełną parą. W dzień temperatury osiągają nawet 30 stopni. A lato przybędzie lada dzień. Zadam Ci więc pytanie? Czy nadal w swoim samochodzie masz zimowe opony? Jeśli tak to wiedz, że jest to niebezpieczne a dodatkowo zapłacisz więcej za paliwo, które teraz jest wyjątkowo drogie.

Opony zimowe zaprojektowane zostały tak aby efektywnie i bezpiecznie pracowały w niskich temperaturach, podczas opadów śniegu czy oblodzeniach. Mieszanka jest miękka a bieżnik zwany lamelami przygotowany jest, aby wgryzać się w nieprzyjazne warunki na asfalcie. Niestety, gdy robi się ciepło taka mieszanka wręcz rozpuszcza się na asfalcie. Możemy to zauważyć podczas mocniejszego hamowania czy agresywnego przyśpieszania. Wtedy na drodze pojawią się czarne ślady po naszych oponach, a my wyczujemy braki w przyczepności. Badania wskazują nawet 15 % pogorszenie sterowności.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa z hamowaniem. Przeprowadziliśmy testy na Seacie Ibizie. Auto na letnich oponach zatrzymuje się po mniej więcej 35 m natomiast na oponie zimowej dystans ten wynosi około 45m. Jak widzicie jest to wręcz astronomiczny dystans, który może uratować życie.

Na koniec warto powiedzieć o kwestiach biznesowych a konkretnie o dwóch kwestiach. Po pierwsze opony zimowe w warunkach letnich zużywają się dużo szybciej. Nawet po jednym sezonie mogą nadawać się jedynie na śmietnik. Druga kwestią jest oszczędność paliwa. Letnie opony konstruowane są w taki sposób, aby jak najbardziej zredukować opory toczenia a co za tym idzie zużycie paliwa. Może różnica 5 % nie jest dramatyczna jednak przy większych przebiegach na pewno poczujemy to w kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *