|

Czy wiesz że po wpadnięciu w dziurę należy Ci się odszkodowanie ?

Kiedyś wysnułem taką teorię. Polskie drogi topnieją razem ze śniegiem. Niestety od lat się to nie zmienia. Wraz z kończącą się powoli zimną polscy kierowcy odkrywają coraz więcej dziur. Wpadnięcie w takową może spowodować ogromne zniszczenia w naszych pojazdach.

Miasta i gminy wypłacają pieniądze ale trzeba wiedzieć jak przygotować odpowiedni wniosek i jak prawidłowo udokumentować całe zdarzenie. Niestety niewielu kierowców o tym wie i naprawiają szody na własny rachunek.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, tylko w zeszłym roku we Wrocławiu wpłynęły 534 wnioski o odszkodowania – 375 dotyczyło szkód związanych z ubytkach w drogach, 159 dotyczyło innych szkód drogowych, takich jak np. koleiny, nierówności chodnika, studzienki. Dla porównania w Poznaniu kierowcy zgłosili prawie 300 wniosków o odszkodowanie.

Wpadliśmy w dziurę i uszkodziliśmy auto co dalej ?

Po pierwsze musimy mieć potwierdzone okoliczności zdarzenia. Najlepiej zadzwonić jest na Policję lub straż miejską. Odpowiedni funkcjonariusz przygotuje notatkę, która będzie potrzebna do dokumentacji przy składaniu roszczenia ubezpieczeniowego. Często zdarza się jednak, że służby są mocno zajęte, a czas oczekiwania na przyjazd wyniesie kilka godzin. Warto wtedy przygotować własnoręcznie raport ze zdarzenia opisując okoliczności, rodzaj i charakter uszkodzeń. W miarę możliwości warto rozejrzeć się, czy wokół nie znalazł się jakiś świadek zdarzenia. Kluczowym dowodem w tej sprawie są zdjęcia. Można je zrobić telefonem komórkowym, ale trzeba pamiętać, żeby prezentowały uszkodzenia w jezdni i samochodzie, a także pozwoliły zidentyfikować miejsce. Nagranie z samochodowego wideorejestratora również będzie nieocenione w takiej sytuacji.

Zostaje nam już tylko zgłoszenie szkody

Mamy na to 3 lata od momentu wystąpienia szkody. Na odpowiedź poczekamy maksymalnie 30 dni. Im szybciej to zrobimy tym mniejsze jest ryzyko na odnowe wypłaty lub odrzucenie wniosku.

Do kogo wysłać wniosek ?

Dla dróg krajowych zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dla dróg wojewódzkich zarządcą jest Zarząd Województwa, dla dróg powiatowych zarządcą jest Zarząd Powiatu, a dla dróg gminnych zarządcą jest wójt, burmistrz lub prezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *