|

Kiedy zmienić opony na letnie ?

Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, śnieg i lód znikają z dróg wiele osób postanawia przygotować Pogoda staje się coraz lepsza. Temperatury zbliżają się do 10 stopni. Czy to już moment na wymianę opon na letnie ?

Początek roku 2022 przywitał Polskę dość mroźną zimą, która charakteryzowała się obfitymi opadami śniegu czy gołoledzią. Wszyscy, którzy mieli porządne opony zimowe sprawnie pokonywali zaśnieżone drogi. Wraz z nadejściem odwilży na termometrach zaczęły pojawiać się wartości przekraczające 10 stopni Celsjusza. Wiele osób może zastanawiać się, czy to dobry moment na wymianę opon na letnie?

Jak jest idealna temperatura na wymianę opon na letnie?

Specjaliści wskazują, że najlepsza pogoda na wymianę opon jest wtedy gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Dlatego warto jeszcze poczekać kilka tyg.

Opony letnie przystosowane są do pracy w wyższych temperaturach. Gdy temp spada opony stają się twarde. A co za tym idzie przestają wykazywać się dużą przyczepnością.

Kolejną różnicą opon letnich względem zimowych jest rzeźba bieżnika. Zimówki mają więcej lemeli, które pomagają lepiej odprowadzać błoto i śnieg. Z kolei bieżnik opony letniej jest płytszy, co przekłada się na większą powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co zapewnia lepszą przyczepność.

Czemu nie warto jeździć na zimówkach wiosną i latem?

Nie warto rezygnować z wymiany ogumienia na letnie. Opony zimowe podczas wysokich temperatur nie zapewnią tak dobrej drogi hamowania. Pogorszeniu ulegnie również przyczepność podczas przyśpieszania. Samochód może szybciej wpaść w niekontrolowany poślizg. Wysokie temperatury wpływają również na odkształcanie się “zimówek” oraz przyspiesza ich zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *