Nowy taryfikator sprawił, że kierowcy jeżdżą wolniej.

Wiceszef resortu infrastruktury Rafał Webber uważa, że po polscy kierowcy po zmianie prawa o ruchu drogowym jeżdżą wolniej a tym samym bezpieczniej. Potwierdzają to statystyki z pierwszego kwartału tego roku.

Jeżeli porównamy pierwszy kwartał 2022 r. z pierwszym kwartałem 2020 r., to mamy do czynienia z wyraźnymi spadkami zarówno, jeżeli chodzi o liczbę wypadków, rannych, ale też – co mnie najbardziej cieszy – mniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych – mówi Weber.

Wiceminister zaznaczył, aby dane porównywać z rokiem 2020 ze względu na stan pandemiczny w roku 2021 przez który natężenie ruchu było dużo mniejsze.

Nasza obserwacja jest następująca: jeździmy wolniej, pilnujemy się, aby nie przekraczać w sposób radykalny dozwolonych prędkości, przez co jeździmy bezpieczniej. Jestem przekonany, że jeżeli porównany cały rok, całe 12 miesięcy roku bieżącego do roku poprzedniego, to statystyka będzie korzystna dla tegorocznych pomiarów – zaznacza.

Minister wskazał również, że znacząco spadła ilość wykroczeń zarejestrowanych przez system CANARD, który zidentyfikował o ponad 60 % mniej zdarzeń związanych z przekroczeniem prędkości.

Przypomnę, od stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd – z 5 do 30 tys. zł – oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant – z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł.

Mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi teraz do 400 zł. Gdy przekroczymy dozwoloną prędkość o 71 km/h i więcej, to jednak zapłacimy już 2,5 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *