Ceny paliw spadły a to wszystko dzięki niższemu podatkowi VAT.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 przewiduje wiele zmian w wysokościach podatków ale na tym nie będziemy się skupiać do analizy tego tworu potrzebny by był sztab ludzi. Jednak jedna zmiana dla nas kierowców jest bardzo ważna. Podatek Vat na paliwa został obniżony z 23 % na 8 % co spowodowało znaczące obniżki cen benzyny ropy czy gazu.

Ceny paliw na koniec roku sięgały magicznej bariery 6 zł za litr. Już od pierwszego lutego mogliśmy zauważyć wyraźny spadek tych cen. Jak podaje e-petrol.pl cena ta wynosiła 5.19 zł za benzynę 95 oraz 5,28 zł za olej napędowy.

Niestety nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Duża część obniżki została skonsumowana przez wysokie ceny ropy naftowej i teraz paliwa kosztują już około 5.30 zł


Najtańszym pod względem cen paliw regionem jest w tym tygodniu Śląsk. Najmniej zapłacimy tankując tam 95-oktanową benzynę i olej napędowy. Ta pierwsza kosztuje średnio 5,16 zł/l, a olej napędowy  5,24 zł/l. Tyle samo za benzynę płacą kierowcy na Opolszczyźnie, a za diesla tankujący na Podkarpaciu. W woj. opolskim najtańszy jest też autogaz, z ceną na poziomie 2,63 zł/l.

Benzyna bezołowiowa 95 najdroższa jest w woj. Kujawsko-pomorskim, gdzie kierowcy średnio płacą za nią 5,25 zł/l. W Wielkopolsce najwięcej płacimy za diesla – 5,32 zł/l, a rekordowo wysokie ceny autogazu – 2,36 zł/l, w tym tygodniu zanotowaliśmy w woj. dolnośląskim.

Warto zaznaczyć jedną kwestię, gdy tarcza przestanie działać a podatek vat wzrośnie do 23 % ceny paliwa gwałtownie podskoczą przekraczając mocno granicę 6 zł, należy o tym pamiętać aby nie być zaskoczony takim obrotem sprawy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *