|

Ceny paliw znowu w górę a to jeszcze nie koniec !

W ostatnim czasie pisaliśmy o obniżonym podatku VAT na paliwo. Miało to spowodować niższe ceny na stacjach. Tak też się stało lecz efekt był tylko chwilowy. Wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja i problemy na światowych rynkach spowodowały lawinę podwyżek cen ropy.

Obecnie za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy już ponad 6.2 zł, a za litr oleju napędowego aż 6.7 zł. To oczywiście bezpośredni efekt znacznie wyższych cen ropy naftowej na światowych rynkach, które są pokłosiem militarnego ataku Rosji na Ukrainę. Po zastosowaniu tarczy antyinflacyjnej ceny wynosiły około 5.2 zł. Prognozy wskazywały, że ceny podskoczą o około 10 gr w najbliższym miesiącu. Jednak jak wszyscy wiemy Rosja wkroczyła na Ukrainę co spowodowało zawirowania na rynkach paliw.

Prognozy cen ropy i paliw

Stratedzy amerykańskiego banku inwestycyjnego JPMorgan prognozują, że ropa naftowa typu Brent może zakończyć ten rok na poziomie nawet 185 dolarów za baryłkę. O ile faktycznie dostawy surowca z Rosji nadal będą zakłócane. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to oznaczać podwyżkę o ponad 65 proc.

Lepiej nie myśleć, jak przy takich notowaniach ropy wyglądałyby ceny paliw na polskich stacjach. Już obecne prognozy analityków brzmią kiepsko. Rzeczpospolita cytuje specjalistów z e-petrol.pl i BM Reflex, którzy nie wykluczają, że w perspektywie nawet kolejnego tygodnia kierowcy za diesla mogą płacić średnio około 7 zł za litr, a za benzynę Pb95 około 6,5 zł. Jeśli nic się nie zmieni w wakacje ceny mogę osiągnąć nawet 9 zł za litr.

Problem z dostawami

Drogie paliwo to nie jedyny problem. Wzmożony popyt brutalnie przetestował możliwości logistyczne firm i okazało się, że stacje musiały limitować sprzedaż.

Grzegorz Maziak z serwisu e-petrol.pl zauważa, że dalej część stacji ma problemy z pozyskaniem diesla czy benzyny. Jego zdaniem, jeśli nie ulegnie poprawie strona logistyczna, zaczną cierpieć inne gałęzie polskiej gospodarki.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *