Polacy przestają kupować Diesle. Hybrydy w natarciu!

Coraz mniejsza liczba Polaków zamierza wymienić swoje auta na nowe. W tym roku jest to tylko 16 proc. Natomiast tylko połowa z nich zdecyduje się na model używany. Napęd hybrydowy wybierze więcej osób niż diesla i LPG razem wzięte, wynika z najnowszego sondażu.

Firmy InsightOut Lab i Volkswagen przeprowadziły wśród Polaków ankietę, która miała wysondować ich gusta i plany zakupowe, a dokładniej jaki samochód chcą nabyć w 2022 r. i jak to sfinansować. Wyniki przyniosły kilka niespodzianek.

Używany samochód za oszczędności

Dominuje gotówka. To najpopularniejszy sposób finansowania zarówno wśród osób, które chcą kupić używany samochód (taką metodę wskazało aż 79 proc. z nich), jak i nowe auto (40 proc.).

Troszkę ciekawiej wygląda to dla nabywców nowych samochodów. 37 proc. z nich chce skorzystać z leasingu lub najmu długoterminowego. Najmniej popularny jest kredyt. Wskazało go tylko 23 proc. nabywców nowego pojazdu.

Tylko co 14 osoba wybrałaby kredyt na używane auto. Popularniejszy jest już leasing lub najem długoterminowy (15 proc. respondentów).

Najczęściej zmienić samochód chcą mieszkańcy średniej wielkości miast, liczących od 20 do 99 tys. obywateli (19 proc.) i wsi (18 proc.).

Diesel i LPG w odwrocie

Sondaż InsightOut Lab i Volkswagena pokazuje jeszcze inny ciekawy trend, a mianowicie odwrót od silników Diesla i instalacji LPG. Oba rodzaje napędu razem wzięte cieszą się mniejszym zainteresowaniem od hybryd. Samochód elektryczny wybierze co 25. ankietowany, królem pozostaje silnik benzynowy. Aż 18 proc. respondentów nie zdecydowało jeszcze, jak będzie napędzane ich przyszłe auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *