rejestrator
|

Czy posiadanie rejestratora w samochodzie jest legalne ?

Zacznijmy od Europy. Tutaj w kwestii wideorejestratorów panuje istny chaos. W niektórych krajach samo posiadanie kamerki jest surowo zakazane. W innych można ją posiadać ale nie można używać. Najczęściej dozwolone jest jej użytkowanie o ile zamocowana jest tak żeby nie ograniczała widoczności. Zastanawiacie się zapewne jak ta kwestia wygląda w Polsce, w której w ostatnich latach kamerki samochodowe stały się nieodłącznym elementem wyposażenia auta.

Czy w naszym kraju możemy mieć wideorejestrator ?

W Polsce zarówno posiadanie jak i używanie jest legalne, istnieje natomiast coraz więcej warunków jakie należy spełnić. Często nagrywamy aby zabezpieczyć się w razie kolizji. Czasami aby wrzucić filmik do mediów społecznościowych a jeszcze innym razem aby ukarać pirata drogowego i przesłać nagranie do odpowiednich służb. Nie możemy natomiast korzystać z kamerek bez ograniczeń.

Przykład wykorzystania kamerek

Najważniejsze zasady używania rejestratorów.

  • Możemy korzystać z kamerek samochodowych aby archiwizować pochodzące z nich nagrania o ile wykorzystujemy je na użytek własny.
  • Możemy nagrywać innych uczestników drogi i przesyłać wideo do odpowiednich służb. Wtedy Policja ukaże kierowcę łamiącego przepisy. ( Pamiętajmy aby sami ich nie łamać wtedy też zostaniemy ukarani )
  • Nagranie z kamerki może być dowodem naszej niewinności w spornych sytuacjach drogowych.

Nie możemy natomiast publikować nagrać o ile nie zamażemy wszystkich elementów dzięki którym będzie można zidentyfikować innych użytkowników drogi. Warto również zamazać wszelkiego rodzaju reklamy, banery czy naklejki aby nie mieć późniejszych problemów z prawami autorskimi.

Czy warto więc mieć swój własny rejestrator ? Jak najbardziej, nie znamy dnia ani godziny, w której takowy może nam się przydać aby uwiecznić ciekawe zdarzenie lub uratować nas przed fałszywymi oskarżeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *