przyśpieszanie
|

Czy wolno przyśpieszać kiedy jesteśmy wyprzedzani ?

Odpowiedź jest tylko jedna ! Kategorycznie nie. Często zdarzają się sytuację gdy kierowca zaczyna manewr wyprzedzania. Natomiast pojazd wyprzedzany zaczyna się z nim ,,ścigać,, oznacza to tylko jedno a mianowicie wykroczenie !

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. W przepisach ruchu drogowego przeczytać możemy, o tym że

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania.
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Nie zapomniano również o kierującym pojazdem wyprzedzanym. Wykładnią w tej kwestii jest art. 24 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten wyraźnie stwierdza, że:

Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.

Oznacza to jedynie tyle, że powinniśmy wręcz zwolnić w momencie, w którym jesteśmy wyprzedzani aby maksymalnie ułatwić ten trudny manewr innemu uczestnikowi drogi.

Mandat za przyśpieszanie w czasie wyprzedzania.

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym w razie wykrycia przez patrol policji oznacza 350 zł mandatu. Kwota kary zostanie uzupełniona 3 punktami karnymi. Przy nowym taryfikatorze punktów będzie już 6. Na tym jednak nie koniec, bo wykroczenie może też zostać zakwalifikowane jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A w takim przypadku mandat będzie zdecydowanie wyższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *