Volkswagen i PowerCo wybudują swoją największą fabrykę ogniw

Grupa Volkswagen kontynuuje swoją ambitną strategię rozwoju elektromobilności w Ameryce Północnej: jej odpowiedzialna za produkcję akumulatorów spółka PowerCo planuje budowę swojej największej jak dotąd gigafabryki ogniw w St. Thomas w Kanadzie o docelowej wydajności produkcyjnej do 90 GWh rocznie, co wystarczy do wyprodukowania akumulatorów do ok. miliona pojazdów elektrycznych. Planowane inwestycje na poziomie 4,8 mld euro do 2030 r. to potencjał na ok. 3000 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w fabryce i dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy w regionie.

„Kiedy mówimy o naszym planie związanym z hasłem ‘wyprodukowane w Kanadzie’, mamy na myśli tworzenie stabilnych miejsc pracy teraz i w przyszłości, czyste powietrze dla naszych dzieci i wnuków oraz silną gospodarkę dla wszystkich Kanadyjczyków. O to właśnie chodzi w nowej fabryce ogniw do samochodów elektrycznych Volkswagena w St. Thomas. To świetna wiadomość dla pracowników, dla społeczności i dla gospodarki” – powiedział premier Kanady, Justin Trudeau.

Visualization of Gigafactory St. Thomas

„Ameryka Północna odgrywa kluczową rolę w naszej globalnej strategii dotyczącej akumulatorów. Region ten stanie się drugim obok Europy filarem działalności spółki PowerCo, z ogniwami akumulatorowymi produkowanymi w Ameryce Północnej dla Ameryki Północnej. Gigafabryka w St. Thomas otwiera drzwi do kluczowego rynku elektromobilności i produkcji ogniw akumulatorowych. Naszym celem jest uczynienie z PowerCo globalnego gracza w branży akumulatorów i utorowanie drogi dla czystej, zrównoważonej mobilności. Gigafabryka w St. Thomas jest ważnym kamieniem milowym w naszym planie rozwoju elektromobilności” – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. technologii.

Ambitna strategia wzrostu Grupy Volkswagen w Ameryce Północnej

Zakład w St. Thomas jest pierwszą gigafabryką PowerCo za oceanem. Zajmie się ona produkcją ogniw do pojazdów elektrycznych marek Grupy Volkswagen w regionie Ameryki Północnej. Rozpoczęcie prac ziemnych planowane jest na 2024 rok, a rozpoczęcie produkcji na 2027 rok. Fabryka ogniw jest częścią większego planu, który Volkswagen i PowerCo uzgodniły z rządem premiera Justina Trudeau w sierpniu ubiegłego roku. Podpisane porozumienie koncentruje się na całym łańcuchu wartości baterii oraz na zabezpieczeniu dostaw surowców w celu promowania elektromobilności w Kanadzie.

Justin Trudeau, Prime Minister of Canada, at the announcement of further details of the future battery cell factory in front of citizens of St. Thomas and other guests

Decyzja o rozszerzeniu sieci fabryk ogniw PowerCo na Kanadę jest kolejnym dowodem na realizację ambitnej strategii rozwoju Grupy Volkswagen w Ameryce Północnej. Obejmuje ona wprowadzenie najszerszego portfolio pojazdów elektrycznych w USA i Kanadzie do 2030 roku, rozbudowę sieci ładowania Electrify America w obu tych krajach oraz powrót na rynek marki Scout, której pierwsze w pełni elektryczne pojazdy zjadą z taśmy w 2026 roku.

„Cieszymy się na współpracę z Kanadą, Ontario i miastem St. Thomas, naszym wspólnym celem jest przeniesienie elektromobilności na nowy poziom. PowerCo zostało założone w Europie, aby dokonać zmian w branży akumulatorów, oferując najnowocześniejszą technologię ogniw i zrównoważoną produkcję. W gigafabryce w St. Thomas powstanie do 3000 nowych miejsc pracy i znacznie więcej u dostawców w regionie. Wyznajemy te same wartości i obiecujemy być niezawodnym partnerem dla mieszkańców St. Thomas i Ontario” – powiedział Frank Blome, prezes PowerCo.

„Lokalizacja gigafabryki PowerCo to dowód na to, że w Kanadzie dysponujemy wysoko wykwalifikowanymi pracownikami i silnym, wciąż rozwijającym się ekosystemem akumulatorów. Decyzja o budowie w Kanadzie pierwszej gigafabryki za oceanem to dowód na konkurencyjność naszego kraju. Jest to również dowód zaufania do Kanady jako ‘zielonego’ dostawcy. Nasz rząd liczy na współpracę z Volkswagenem i PowerCo – wspólnie zbudujemy czystszą, bardziej zrównoważoną i odporną gospodarkę” – powiedział Jean-Philippe Champagne, minister innowacji, nauki i przemysłu Kanady.

Strategiczna lokalizacja w sercu korytarza motoryzacyjnego Wielkich Jezior

Fabryka ogniw powstanie na obszarze ok. 150 hektarów, co odpowiada ponad 210 boiskom piłkarskim. Razem z zakładami dostawców powierzchnia sięgnie ok. 600 hektarów. Będzie zlokalizowana w sercu tzw. korytarza motoryzacyjnego Wielkich Jezior i w pobliżu głównych miast, takich jak Toronto i Detroit. Dzięki temu PowerCo będzie mieć doskonały dostęp do regionalnego klastra badań i innowacji, utalentowanej siły roboczej, dobrej infrastruktury transportowej i łańcuchów dostaw. Ponadto, fabryka w St. Thomas będzie zasilana w 100% odnawialną energią.

Ontario jest liderem w globalnym przemyśle motoryzacyjnym i jest na dobrej drodze, aby stać się potęgą w powstającym sektorze związanym z elektromobilnością. Dzięki ponad 700 firmom motoryzacyjnym, niemal nieograniczonemu dostępowi do minerałów i kompleksowemu, etycznemu łańcuchowi dostaw akumulatorów, Ontario zapewnia idealne warunki do inwestowania w produkcję pojazdów elektrycznych. Od 2020 roku Ontario przyciągnęło prawie 13 miliardów dolarów kanadyjskich w inwestycjach w zakłady związane z pojazdami elektrycznymi i akumulatorami.

„Ta inwestycja, największa inwestycja motoryzacyjna w historii naszej prowincji, to wielka wygrana dla Ontario, mieszkańców St. Thomas i okolic. Witamy Volkswagena i PowerCo w Ontario i dziękujemy im za wielkie zaufanie do naszej prowincji, naszych pracowników i stale rozwijającego się łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych. Witamy w Team Ontario, Volkswagen!” – powiedział Doug Ford, premier rządu Ontario.

„W październiku ubiegłego roku spotkaliśmy się z przedstawicielami Volkswagena, aby przedyskutować możliwość budowy nowego zakładu produkcyjnego akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Sześć miesięcy później możemy z dumą powiedzieć, że właśnie to stanie się rzeczywistością. Historyczna inwestycja Volkswagena wzmocni nasz kompleksowy łańcuch dostaw związanych z pojazdami elektrycznymi i stworzy więcej dobrze płatnych miejsc pracy dla pracowników w St. Thomas i w całej prowincji. Nasz rząd nadal tworzy odpowiednie warunki dla firm i pracowników, aby odnieść sukces teraz i w przyszłości. Dziękujemy Volkswagenowi za wybór Ontario” – powiedział Vic Fedeli, minister rozwoju gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i handlu Ontario.

PowerCo na drodze globalnej firmy w dziedzinie akumulatorów

Grupa Volkswagen uczyniła technologię akumulatorów głównym elementem swojego 10-punktowego planu przyspieszenia transformacji firmy. W tym celu utworzyła w Niemczech spółkę PowerCo, która łączy globalną działalność Grupy w dziedzinie akumulatorów wzdłuż całego łańcucha wartości – od dostaw surowców i rozwoju do budowy i eksploatacji gigafabryk. Od momentu uruchomienia w lipcu 2022 roku, PowerCo wybrało lokalizację trzech fabryk ogniw – w Salzgitter w Niemczech, Walencji w Hiszpanii i St. Thomas w Kanadzie. Do 2030 roku PowerCo i partnerzy mają generować roczną sprzedaż na poziomie ponad 20 mld euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *