Wskaźnik zużycia opony

Pisaliśmy już o tym jak ważna jest sezonowa wymiana opon. Oprócz tego trzeba również pamiętać o tym, kiedy dane opony nadają się jedynie na śmietnik. W tym pomoże nam wskaźnik zużycia opony.

Średnia żywotność opon to zaledwie 5-10 lat w zależności od sposobu ich eksploatacji. To jest pierwszy z czynników jaki dyskwalifikuje opony z użytkowania. Po tym czasie mieszanka może stać się twarda tracąc wszystkie swoje właściwości. Niekiedy jednak o wiele wcześniej można zauważyć na nich niepokojące ślady, na przykład przetarcia czy wybrzuszenia. Aby na bieżąco sprawdzać stan swojego ogumienia, należy zwracać uwagę na symbol umieszczony na ich bocznej stronie, czyli wskaźnik zużycia opony. Może on przyjmować różne formy sugerując, kiedy należy zdecydować się na ich wymianę. Umiejętność oceniania stanu opon jest niezwykle ważna, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów oraz pozwala na uniknięcie mandatu. 

Wskaźnik zużycia opony nazywany jest też skrótem TWI. To nic innego jak gumowane wypukłe punkty, które zlokalizowane są na dnie rowków odpowiedzialnych za odprowadzanie wody. Ich wysokość ma dokładnie tyle, co minimalna wysokość bieżnika dopuszczona w Polsce, czyli 1,6 mm.  Wskaźnik ten może przyjmować kilka różnych form – na przykład bywa utrzymany w jaskrawych kolorach, które uwidaczniają się po przetarciu wierzchniej warstwy opony. Dzięki niemu nie musisz korzystać ze specjalnych mierników ani nosić przy sobie linijki, aby ocenić głębokość bieżnika.

Wskaźnik zużycia opony przyjmuje wartość 1,6 mm, ponieważ taka norma określona jest w ustawie Prawa o Ruchu Drogowym. Jeżeli więc wskaźnik TWI w jakimś miejscu ogumienia zrówna się z bieżnikiem, oznacza to, że nadaje się ona do wymiany. Dalsze poruszanie się autem z oponami w takim stanie jest niebezpieczne, ponieważ niski bieżnik obniża zdolność opony do odprowadzania wody. Istnieje więc o wiele większe ryzyko, że wpadnie ono w poślizg. Co więcej, podczas kontroli policja może wtedy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i ukarać kierowcę mandatem, nawet o wysokości 3000 zł. Nie dopuszczajmy jednak nigdy, aby taka sytuacja wystąpiła. Zgodnie z wielokrotnie przeprowadzanymi testami opony o takim bieżniku mogą mieć nawet o kilkadziesiąt % gorszą drogę hamowania niż opony o bieżniku minimum 3-4 mm.

Jak widzicie wskaźnik zużycia opon jest bardzo ważny w codziennej eksploatacji naszego pojazdu. Zawsze przy sezonowej wymianie ogumienia zwróćcie uwagę na głębokość bieżnika. Jeśli zacznie się niebezpiecznie zbliżać do ogranicznika od razu oddajcie je do utylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *