Wymiana świec Opel Vectra 1.9 CDTI

Mniej więcej połowa z nas posiada samochody z silnikiem Diesla. Czy nie zdarzyło się wam, że przyszła zima a wasze auto nie chciało odpalić? Rozrusznik kręcił i kręcił i nic się nie działo? W najlepszym wypadku silnik odpalał, ale za wami wytworzyły się kłęby dymu? Jeśli na któreś pytanie odpowiedz jest twierdząca to najprawdopodobniej problem leży w świecach żarowych a dokładniej w uszkodzeniu jednej bądź kilku z nich.

W tym momencie każdy z nas myśli ,,o kurczę to będzie kosztowało majątek’’ nic bardziej mylnego. Taką naprawę możemy wykonać sami nawet na powietrzu w kilka minut. Oczywiście trzeba tutaj zastrzec sytuację, w której wszystko odkręca się bez problemu w innym wypadku możemy narobić więcej szkód niż pożytku.

Zrób to sam

W poradniku postaram się przedstawić krok po kroku jak samemu wymienić świece żarowe na podstawie Opla Vectra 1.9 CDTI. Tak naprawdę jedyne co musimy przygotować to klucz nasadowy 9mm najlepiej taki głębszy, aby łatwiej było wykręcić świecę. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kupnie nowych świec na znanym portalu aukcyjnym do Opla komplet kosztował 90 zł. Gdy mamy już wszystko możemy zaczynać.

  • Na początku zdejmujemy osłonę silnika. Trzyma się ona na wcisk nie potrzebujemy więc żadnych narzędzi, aby ją zdjąć.
  • Następnie lokalizujemy zgrupowanie kabli, które wchodzić powinny w okolice cylindrów to najprawdopodobniej są świece.
  • W tym etapie musimy zdjąć ze świec fajki. One również trzymają się na wcisk. Ruszamy nimi na boki ściągając fajkę ze świecy
  • W tym momencie powinniśmy ujrzeć świece wkręcone w blok silnika. Za pomocą klucza nasadowego w rozmiarze 9 odkręcamy świece.
  • To jest najważniejszy moment. Świeca nie powinna być przykręcona zbyt mocno a odkręcenie jej nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Jeśli jest inaczej przerwijmy całą operację. Jeśli użyjemy zbyt dużej siły możemy urwać gwint lub jakaś część świecy może zostać w silniku. Wtedy narobimy sobie kosztów. Jeżeli stawia opór lepiej oddać auto do specjalisty.
  • Jeżeli świece są odkręcone wyciągamy je z silnika. Porównujemy z nowymi i jeśli są takie same to wkładamy nowe do silnika przykręcamy je nie używając zbyt dużej siły. Zakładamy fajki i osłonę silnika.

Gratuluje właśnie samodzielnie wymieniłeś/łaś świece żarowe w 1.9CDTI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *