Jakimi motocyklami możemy poruszać się na prawo jazdy kat. B

Kategoria B daje przede wszystkim uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym lub ciężarowym czym jeszcze dokładnie poznacie czytając artykuł.

Skupmy się na motocyklach kat .B uprawnia do kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. W tym drugim przypadku trzeba jednak posiadać kat. B minimum 3 lata. W obu sytuacjach nie obowiązuje natomiast limit pojemności, lecz mocy silników, jeśli te są elektryczne. Dowolność jest również w wyborze skrzyni biegów. Skutery mają przeważnie automatyczną skrzynię biegów CVT, a klasyczne motocykle “manula”, do którego trzeba się przyzwyczaić, ponieważ biegi zmienia się inaczej niż w samochodzie osobowym.

Kolejne rodzaje pojazdów, którymi można kierować, mając tylko kat. B, to czterokołowce i trójkołowce, jednak muszą one spełniać pewne wymogi:

  • Trójkołowce – tylko z homologacją L5e, w których minimalna odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460 mm oraz wyposażenie pojazdu w hamulec postojowy.
  • Czterokołowce – zarówno lekkie (pojazdy na kat. AM), jak i zwykłe (pojazdy na kat. B1). Są to m.in. mikrosamochody oraz quady.

Osoby, które będą chciały kupić swój pierwszy jednoślad 125 mają całkiem szeroki wybór. Stosunkowo łatwe w obsłudze i jeździe są skutery. Oferują niezły komfort, a dodatkowo idealnie nadają się do miasta. Ciekawymi propozycjami może być Yamaha N-Max 125 czy Honda PCX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *