|

Powłoki ceramiczne. Czy warto w nie inwestować?

Lakier samochodu jest jego wizytówką i najważniejszą rzeczą określającą jego wizerunek. Dlatego dla każdego kto chce dbać o swoje autko powstało mnóstwo środków zabezpieczających i polepszających jego wygląd.

Ale zacznijmy od początku. Pomimo tego, że jednolita tafla lakieru wygląda doskonale na autach, to nie jest to substancja trwała oraz odporna na zarysowania. Okazuje się, że lakier z łatwością poddaje się także negatgywnemu działaniu czynników zewnętrznych, takich jak czynniki atmosferyczne lub też zabrudzenia. Co więcej lakiery produkowane dla najnowszych i nowoczesnych samochodów muszą być zgodne z dyrektywami unijnymi, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego a to sprawia że są one gorszej jakości mniej odporne na wszelkie zdarzenia.

Istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju środków :

  • woski
  • tanie pasty typu ,,tempo,,
  • powłoki ceramiczne
  • powłoki tytanowe
  • folie bezbarwne

i wiele wiele innych. Dzisiaj chciałbym się skupić na powłokach ceramicznych. Produkowane są one z wykorzystaniem nanotechnologii cząstek. Dlatego powłoka ceramiczna jest w stanie bardzo głęboko związać się z lakierem samochodowym. Dlatego na powierzchni powstaje bardzo cienka dodatkowa warstwa, która najczęściej charakteryzuje się długością tylko kilku mikronów. Mimo tego może ona skutecznie chronić lakier przed zarysowaniami. Dzięki właściwością hydrofobowym powodującym lepsze spływanie wody, auto pokryte środkiem dużo mniej się brudzi oraz dużo łatwiej jest je czyścić. Ponadto zastosowanie powłoki ceramicznej pozwala na skuteczną ochronę lakieru przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Tym samym lakier pozostanie w bardzo intensywnej barwie pomimo upływu czasu. Ponadto auto zdobędzie tak zwaną głębię, stanie się także dużo bardziej błyszczące. Ponadto poprawią się właściwości antykorozyjne. Lakier będzie bardziej odporny na chemię i ptasie odchody. Sól drogowa nie będzie aż tak szkodzić karoserii, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej. Powłoka ceramiczna na samochód wydobywa głębię lakieru. Nabiera on efektywnego wyglądu i staje się szklisty.

Działanie, rodzaje i nakładanie

Podstawowymi składnikami powłoki ceramicznej są tlenek krzemu oraz tlenek tytanu ważnym czynnikiem jest stopień twardości. W przypadku powłok ceramicznych często stosuje się tzw. skalę ołówkową. Preparaty wysokiej klasy odznaczają się klasą 9H. Poza powłokami ceramicznymi do lakieru istnieją także środki do zabezpieczania elementów z tworzyw sztucznych oraz szyb. Preparaty ceramiczne można również stosować na felgi oraz zaciski hamulcowe, co pozwala łatwiej pozbyć się osadu z klocków.

Powierzchnia lakieru powinna być ona w jak najlepszy m stanie przed nałożeniem powłoki. W związku z tym trzeba ją dokładnie oczyścić i odtłuścić. Niekiedy trzeba dokonać korekt lakieru. Ponadto karoserię często się poleruje przed położeniem powłoki ceramicznej. W przypadku nowszych aut koszt całej usługi może być więc niższy w porównaniu do starszych pojazdów, wstępne przygotowanie może bowiem wymagać mniejszego nakładu pracy. Szacunkowo za powłokę ceramiczną trzeba zapłacić od ok. 1500 do ok. 5000 zł.

Możemy również położyć sami ale jak to zrobić opiszę w kolejnym artykule. Jak to powiadają 

ciąg dalszy nastąpi…

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *