Pierwsza stacja wodorowa powstanie w Krakowie.

Z każdym rokiem auta wodorowe zyskują na popularności. Na świecie trwa wojna między samochodami elektrycznymi a wodorowymi. Niestety aut napędzanych wodorem w Polsce praktycznie nie ma. Jest ku temu jeden główny powód, nie można go nigdzie zatankować. Ale to się wkrótce zmieni za sprawą Orlenu.

Podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022 przedstawiciele spółki Orlen zapowiedzieli, że pierwsza stacja do tankowania wodoru w Polsce powstanie w Krakowie i stanie się to już za kilka tygodni. To milowy krok w stronę popularyzacji samochodów napędzanych tym gazem takich jak Toyota Mirai czy Hyundai Nexo. W naszym kraju zarejestrowanych jest tylko kilka takich pojazdów a głównym powodem jest właśnie brak stacji.

PKN Orlen zamierza w najbliższych latach zainwestować 7 mld złotych w rozwój technologii wodorowych, budując przy tym nawet 100 stacji tankowania tego gazu w Polsce i krajach ościennych. Do 2030 roku w Polsce ma powstać 57 stacji tankowania wodoru, nie tylko w największych miastach w kraju. Kolejne ponad 40 stacji zostanie wybudowanych w Czechach i Słowacji. Dzięki nim korzystanie z auta z napędem wodorowym stanie się bardziej racjonalne. Główną zaletą takich pojazdów jest nie tylko brak emisji szkodliwych substancji (w procesie spalania wodoru powstaje tylko woda) ale też szybkość z jaką można uzupełnić „bak”. Tankowanie gazu jest znacznie szybsze niż ładowanie baterii.

PKN Orlen obecnie posiada dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W tym roku otworzy trzy kolejne w Czechach oraz jedną w Polsce – w Krakowie. W 2023 roku takie stacje mają zostać uruchomione również w Poznaniu oraz Katowicach. Ich głównym przeznaczeniem będzie tankowanie pojazdów komunikacji miejskiej w tych miastach, ale stacje będą ogólnodostępne, więc potencjalni właściciele aut wodorowych będą mogli z nich również skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *