Zmiana cennika opłat za przejazd autostradą A4

Zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków złożył wniosek do Generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad o zgodę na podniesienie cen za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów.

Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów. Planowane jest również utrzymanie rabatu dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych w dotychczasowej wysokości 6 zł za przejazd całym płatnym odcinkiem.

Opłaty niższe dla płatności automatycznych

Aby zapewnić sobie tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków, mimo zapowiadanych zmian cennika, trzeba zrezygnować z płatności na autostradowych bramkach gotówką lub kartą na rzecz automatycznych metod poboru opłat. Do tej pory zarządca koncesyjnego odcinka A4 wydał blisko 50 tysięcy urządzeń do elektronicznego poboru opłat A4Go i odnotował ponad 1,1 mln zarejestrowanych użytkowników videotollingu. Udział płatności automatycznych w transakcjach na bramkach wynosi już 40 proc. i systematycznie rośnie. Przejazdy automatyczne są sprawniejsze, m.in. dzięki osobnym, szybkim pomarańczowym pasom, ale też w przypadku samochodów osobowych tańsze, bo premiowane obecnie 25 proc. rabatem.

Nowe stawki za przejazd

We wniosku złożonym do GDDKiA SAM S.A. występuje o zgodę na zmianę od 4 lipca 2022 roku stawek opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów:

kategorii 1 (innych niż motocykle) – z kwoty 12 zł do kwoty 13 zł;

kategorii 2, 3, 4 i 5 – z kwoty 35 zł do kwoty 40 zł.

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach.

Planowane jest utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi. Od 4 lipca 2022 r. opłaty dla tego typu transakcji będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym PPO. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 4 lipca 2022 r., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 13 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *