Regulacja hamulców tarczowych w rowerze

Mówi się, że hamulce tarczowe w rowerze powinny zawsze działać i ich się nie reguluje. W Teorii zużycie klocka hamulcowego kompensuje wysuwający się tłoczek w hamulcach hydraulicznych lub sprężyna w hamulcach mechanicznych. Jednak co, jeżeli zakręcimy kołem i słyszymy, że coś obciera?

Nie dość, że ten dźwięk potrafi doprowadzić do furii to jeszcze tracimy energię na obcierających się okładzinach hamulcowych. Jeśli pójdziemy do pierwszego lepszego warsztatu powiedzą nam abyśmy kupili sobie nowe klocki i problem zniknie.

Nic bardziej mylnego okazuje się, że można regulować zaciski hamulcowe i jest to bardzo prosta czynność. Na początku sprawdźmy jedynie czy nasze klocki nie są już całkiem starte lub uszkodzone.

Jeżeli klocki wyglądają ok możemy przystąpić do zabiegu. Na początku lokalizujemy nasz zacisk hamulcowy.

Następnie odnajdźmy dwie śruby trzymające jarzmo. Teraz wystarczy te śruby poluźnić i okaże się, iż otwory są większe niż śruba dzięki temu możemy ruszać zaciskiem, aby idealnie wyregulować hamulce tak aby tarcza znajdowała się idealnie pośrodku między klockami.

Jest też prosty sposób a mianowicie poluźniamy delikatnie śruby i kilka razy przyciskamy hamulec w ten sposób powinien się on sam ustawić.

Teraz wystarczy już wszystko skręcić i gotowe. Gratulacje właśnie wyregulowałeś/ałaś ustawienie hamulców tarczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *