Regulacja przerzutki w rowerze

Mamy sobotnie popołudnie udało nam się przezwyciężyć lenistwo i wsiedliśmy na nasz ulubiony rower. Wyruszamy w trasę staramy się zmienić przełożenie i co? I nic się nie dzieje. Staramy się więc zmienić przerzutkę na inny bieg i słyszymy jedynie terkotanie. Nie martwcie się pomogę wam wyregulować przerzutki w waszym pojeździe.

Na początek przyjrzyjmy się dokładnie swojej przerzutce w rowerze. Powinniśmy na niej znaleźć trzy śrubki regulacyjne. Mogą być one na imbus mogą być na krzyżak bądź na płaski śrubokręt. Dwie z nich powinny znaleźć się obok siebie jedna z literką H jedna z literką L. Trzecia ze śrubek powinna znajdować się odrobinę z boku. Musimy jeszcze tylko zlokalizować śrubkę, gdzie przymocowana jest linka. Ok możemy zaczynać.

Na początek zmieńmy przełożenie tak aby mieć jak najmniejszą zębatkę. Następnie poluźniamy śrubkę, która trzyma linkę tak aby była całkowicie luźna. Teraz za pomocą śruby H regulujemy przerzutkę tak aby wszystkie kółka były w równej linii i aby łańcuch był idealnie na ostatnim biegu. Przy kręceniu korbą nic nie może obcierać a bieg nie może się zmienić.

W kolejnym kroku chwycie za łańcuch i załóżcie go na największą tarczę. Teraz ręcznie pociągnijcie za przerzutkę, aby maksymalnie ją naciągnąć. Teraz za pomocą śrubki L musimy tak ją wyregulować, aby łańcuch nie spadł i żeby stabilnie trzymał się na ostatnim biegu.

Ok, jeżeli wartości graniczne mamy już ustalone to pusz puszczamy przerzutkę i wracamy do najmniejszej tarczy. Teraz chwytamy za linkę i bardzo delikatnie ją naciągamy i przykręcamy.

Teraz powinniśmy móc już zmieniać swobodnie biegi. Jeżeli któryś z biegów nie wchodzi idealnie lub łańcuch wydaje nam się za luźny bądź za mocno naciągnięty, wykorzystujemy trzecią śrubkę, aby wyregulować samo przerzucanie się biegów. Teraz zostaje nam już zmiana przełożeń górę i w dół aż idealnie je wyregulujemy.

Ps Jeżeli zauważymy, że musimy za mocno klikać manetkę lub jeżeli chodzi ona zbyt luźno. Oznacza to, iż konieczne jest wyregulowanie linki. Staramy się nie ruszać tej przy przerzutce. Przy manetce mamy ,,baryłkę”, która pozwala nam naciągnąć bądź popuścić linkę.

Gratulację sam wyregulowałeś/łaś przerzutkę w rowerze.

One Comment

  1. That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.

    Short but very precise info… Many thanks for sharing this one.
    A must read article!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *