Wymiana pedałów w rowerze.

Nasze wędrówki rowerowe stają się coraz dłuższe, postanawiamy więc zainteresować się tematem systemu SPD. Kupujemy więc nowe buty zakupujemy nawet interesujące nas pedały jednak podchodzimy do naszego roweru i kompletnie nie wiemy, jak zabrać się do wbrew pozorom nie takiej prostej czynności jaką jest wymiana pedałów w rowerze.

Jak się domyślacie zaraz pokaże wam jak to zrobić. Na początek kwestia najważniejsza pedały mają różne gwinty jeden jest prawy jeden jest lewy. To wszystko po to, aby nie odkręcały się samoczynnie podczas jazdy. Aby wiedzieć w którą stronę je odkręcać przykucnijmy przy jednym z nich i zobaczmy w którą stronę się kręci, jak jedziemy.

Ten z prawej strony obraca się w prawo więc odkręcać musimy go w lewo.  Ten z lewej strony obraca się w lewo więc odkręcać musimy go w prawo.

Oczywiście jak do wszystkich czynności w rowerze istnieją specjalne klucze do odkręcania pedałów jednak w tym wypadku wystarczy standardowy klucz 15 i on powinien wystarczyć. Czasami zdarza się, że od wewnętrznej strony jest również otwór z miejscem na imbus co może nam pomóc przy odkręcaniu.

Jeśli jesteśmy już pewni, w którą stronę odkręcać śrubę musimy zacząć odkręcać jednocześnie trzymając korbę z drugiej strony. Warto poprosić drugą osobę, aby w tym czasie stanęła na pedale z drugiej strony wtedy będzie nam łatwiej.

Czasami śruba się zapieka i bardzo ciężko ją odkręcić warto wtedy popsikać z oby stron np wd-40 co ułatwi nam pracę. W ostateczności na klucz będziemy musieli założyć przedłużkę. W moim wypadku na klucz musiałem nałożyć jeszcze rurkę o długości 1m dopiero wtedy udało się nakręcić pedał.

Teraz pozostaje mam jedynie przykręcić nowe pedały uważając, aby lewy przykręcić z lewej strony a prawy z prawej.

Gratulację wymieniłeś/łaś pedały w swoim rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *