Wymiana tarcz hamulcowych w rowerze

Jeśli posiadamy rower wyposażony w hamulce tarczowe, bez znaczenia czy są to hamulce mechaniczne czy też hydrauliczne. Wcześniej czy później będziemy musieli wymienić tarcze hamulcowe.  Zrobić to będziemy musieli w dwóch przypadkach. Jeśli tarcza się wykrzywi przez nieprawidłowe użytkowanie lub gdy po prostu się zużyje.

Tarcza hamulcowa mocowana jest na jeden z dwóch sposobów. Albo za pomocą 6 śrub bezpośrednio do piasty albo za pomocą systemu center lock opatentowanego przez schimano. Na początku musimy określić jaką tarczę kupić. Podchodzimy więc do roweru i mierzymy jej średnicę oraz określamy system mocowania. Gdy mamy już wszystkie dane przejdźmy do zakupu. Unikajmy tarcz od nieznanych producentów, aby uniknąć sytuacji, że przyjdzie pogięta lub zniszczy się przy pierwszej ostrzejszej jeździe.

Na początku musimy ściągnąć koło w którym chcemy wymienić tarczę. Następnie musimy ułożyć je na stabilnej powierzchni najlepiej na stole. Teraz w zależności od systemu mocowania albo odkręcamy 6 śrub albo odkręcamy nakrętkę mocującą (w tym wypadku musimy niestety wyposażyć się w specjalny klucz).

Czyścimy piastę, aby była idealna i bez zabrudzeń. Przykładamy nową tarczę i delikatnie załapujemy śruby. Teraz ważna rzecz, aby tarcza się nie uszkodziła musimy równomiernie przykręcać każdą ze śrub. Dobrym rozwiązaniem jest przykręcanie śrub na krzyż, aby unikać wykrzywiania tarczy.

Gdy tarcza jest już przykręcona musimy ją odtłuścić albo za pomocą specjalnego środka albo benzyny ekstrakcyjnej albo ostatecznie za pomocą płynu do naczyń. Teraz wystarczy już zamontować koło i cieszyć się z nowych tarcz hamulcowych.

Gratulacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *